fot. PAP/Adam Warżawa

W gdańskim IPN podsumowano Rok Anny Walentynowicz

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów przed pomnikiem legendy Solidarności oraz na jej rodzinnym grobie w Gdańsku. Delegacji IPN towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”.

Rok Anny Walentynowicz został ustanowiony w lipcu ubiegłego roku. W tym czasie IPN skupił się na popularyzacji historii postaci Anny Walentynowicz, szczególnie wśród młodego pokolenia.

– Przejawiało się to w realizacji różnych projektów, spotkań, prelekcji, wystaw. To też propagowanie za granicą w działającym i kierowanym, koordynowanym przez gdański oddział IPN-u „Przystanku Historia” w Londynie, gdzie też odbyła się prelekcja dla Polonii, gdzie była pokazana wystawa o Annie Walentynowicz – zaznaczył Krzysztof Drażba z gdańskiego IPN-u.

W Gołdapi, miejscu związanym z represjami stosowanymi wobec Walentynowicz, powstała aleja pamięci i tablica jej poświęcona. W 2018 r. przetłumaczono na język angielski dwie publikacje o współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych. W tym roku przypadała 90 rocznica urodzin współzałożycielki NSZZ „Solidarność”. Anna Walentynowicz wyróżniała się ogromną aktywnością na polu popularyzacji polskiej historii – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN-u.

– To jak w roku 80-tym ona wspominała wojnę polsko-bolszewicką i zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. To był przykład tego, jak ta robotnicza działaczka interesowała się dziejami minionymi, minionymi stuleciami zresztą nawiązywała i czuła, że dzieje się coś niezwykłego, bo mówiła: Drugi Cud nad Wisłą. Ta nasza rodząca się „Solidarność” to jest Cud nad Wisłą – powiedział prof. Mirosław Golon.

Anna Walentynowicz wpisała się w historię „Solidarności” w sposób szczególny – mówił Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia Godność.

– W dzisiejszych czasach szczególnie kiedy jest tyle napaści na Kościół, na patriotyzm, na rodzinę Anna Walentynowicz przypomina nam to, co było dla niej wielką wartością: Bóg, honor, Ojczyzna. To było dla niej zawołanie – stwierdził Czesław Nowak.

Historycy planują w kolejnych latach zbadanie wątków biograficznych związanych z dzieciństwem Anny Walentynowicz, która urodziła się na Wołyniu. 17 grudnia prelekcja oraz wystawa o bohaterce „Solidarności” odbędzie się w bydgoskiej dzielnicy Fordon. Choć Rok Anny Walentynowicz się kończy, IPN zamierza kontynuować swoje działania, również poza granicami Polski. Miałaby w tym pomóc współpraca z lokalnymi przewodnikami turystycznymi oraz rozpowszechnianie przetłumaczonych na inne języki broszur prezentujących sylwetkę Anny Walentynowicz.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl