IPN poszukuje na Śląsku Cieszyńskim szczątków żołnierzy NOW

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w sobotę w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim poszukiwania szczątków zamordowanych przez komunistów żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej – dowiedziała się PAP w Instytucie. Prace mogą potrwać kilka dni.

Adam Kondracki, szef wieloosobowego stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji w oddziale IPN w Katowicach, nie podał na razie żadnych szczegółów. Powiedział jedynie, że ekipa rozpoczęła już na miejscu prace rozruchowe.

W lesie Kamienieckim w Ogrodzonej koło Cieszyna mogą spoczywać żołnierze NOW, która działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim istniało pięć obwodów. Jednym z nich był „Wędrowiec” pod dowództwem Pawła Heczki. Oddział ten został zlikwidowany przez siły bezpieczeństwa w lipcu 1946 r. Sześciu żołnierzy zginęło w obławie w gajówce w Kiczycach. Pozostali, którzy zdołali wówczas umknąć, byli sukcesywnie wyłapywani. Latem 1946 r. przed sądem doraźnym stanęło 26 członków „Wędrowca”. Sześciu, w tym Heczkę, skazano na śmierć. Wyrok wykonano.

W tym tygodniu IPN prowadził prace poszukiwawcze na cmentarzu w katowickiej dzielnicy Ligota. Ekshumowano szczątki siedmiu żołnierzy podziemia niepodległościowego, straconych w grudniu 1946 r. w katowickim więzieniu na podstawie wyroków sądowych. Szczątki będą teraz poddane badaniom w Instytucie Medycyny Sądowej.

PAP/RIRM

drukuj