IPN: W 2018 r. kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar komunizmu

Zimą poznamy kolejne nazwiska zidentyfikowanych w ostatnim czasie ofiar komunizmu. Chodzi o szczątki bohaterów podziemia niepodległościowego. Konferencje w tej sprawie Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział na przyszły rok. Dokładna data nie została jeszcze ujawniona. Nazwiska zidentyfikowanych ofiar będą pochodziły z kilku miejsc w Polsce.

Obecnie IPN dysponuje opinią odnoście szczątków m.in. z kwartety „Ł” na Powązkach Wojskowych oraz cmentarza Bródnowskiego w Warszawie.

Prace na Bródnie toczyły się w marcu bieżącego roku. Instytut posiada opinię ws. 17-stu szkieletów. Część z nich została już zidentyfikowanych – mówi prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN.

– Ewidentnie są to ofiary pochówków więziennych dokonanych tam skrycie w 1946 roku. Z ujawnionych szkieletów pobraliśmy próbki do badań DNA. Dzisiaj dysponuję już opinią DNA. Ze wszystkich tych szkieletów uzyskano profile dowodowe. W odniesieniu do niektórych dysponuję opiniami identyfikacyjnymi, czyli ustalono, kto został tam w roku 1946 pochowany. Równolegle prowadziliśmy prace ekshumacyjne w obszarze kwater „Ł” i „Ł2”. Ostatni etap przeprowadzali3śmy od kwietnia do lipca tego roku. Ekshumowaliśmy wszystkie ujawnione fragmenty, szczątki ofiar pochówków więziennych – powiedział Marcin Gołębiewicz.

Prace ekshumacyjne ofiar z kwatery „Ł” przebiegały w nieco utrudnionych warunkach. Część miejsc pochówku z lat 40. i 50. została zniszczona podczas budowy grobów w latach 80.

RIRM

drukuj