Ósma edycja akcji „Zapal znicz pamięci”

Po raz ósmy rozpoczyna się dziś akcja „Zapal znicz pamięci”. Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają, by zapalać znicze w miejscach hitlerowskich zbrodni.

Akcję organizuje Instytut Pamięci Narodowej wraz z regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach.

Celem społecznego przedsięwzięcia jest przywracanie pamięci o bohaterach, mieszkańcach ziem wcielonych do III Rzeszy, którzy zginęli za podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną i za patriotyzm.

Na stronach IPN można znaleźć dokładny wykaz miejsc kaźni – informuje dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN.

– Instytut Pamięci Narodowej przygotował wykaz wszystkich miejsc kaźni, aby każdy mógł łatwiej odnaleźć swoje miejscowości, łatwiej zapoznać się z tymi miejscami. Na stronach poznańskiego IPN można takie wykazy znaleźć. Zachęcamy do korzystania z nich. Na pewno będą pomocne – mówi dr Agnieszka Łuczak.

W tym roku organizatorzy akcji w szczególny sposób chcą przypominać i upamiętniać te miejsca, gdzie ofiary niemieckich zbrodni do dziś pozostają anonimowe.

W ramach akcji w poszczególnych miejscowościach organizowane są również spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl