fot. IPN

100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

2 maja 2021 r. przypada 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Jak wyglądały zmagania o polskość Śląska będzie można zobaczyć podczas plenerowego pokazu animacji komputerowej m.in. na wawelskim murze

W ramach akcji „Śląsk wspólna sprawa” Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało wielkoformatową animację komputerową. Współorganizatorzy   wojewoda małopolski Łukasz Kmita  i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, zapraszają 2 maja 2021 r. w godz. 20.21-24.00 na pokaz animacji przedstawiającej walkę Polaków w czasie III Powstania Śląskiego.

„Film 2D z elementami 3D opowiada o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed stu lat” – czytamy w komunikacie.

Prezentacja animacji odbędzie się w wielu miejscach kraju jednocześnie, m.in. w Krakowie, na Górze św. Anny, we Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie.

„Trwająca ok. 10 minut animacja będzie wyświetlana na murze Wawelu od strony pl. o. Studzińskiego, 2 maja 2021 r. w godz. 20.21-24.00 (od godz. 22.00 pokazy bez dźwięku). Opublikujemy ją także na stronie internetowej i w mediach społecznościowych krakowskiego IPN” – informują organizatorzy.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku marcowego plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Górnego Śląska, wybuchło III Powstanie Śląskie. Był to ostatni, najdłuższy i najkrwawszy ze śląskich zrywów. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w Powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Więcej informacji na temat Powstania można przeczytać [tutaj].

Oddział IPN w Krakowie/radiomaryja.pl

drukuj