Wydział Kresowy BPiI IPN odnalazł szczątki ludzkie w Ejszyszkach na Litwie

Wydział Kresowy rozpoczął dzisiaj prace poszukiwawcze w litewskich Ejszyszkach. Zespół dr Leona Popka poszukuje szczątków żołnierzy wileńskiej Armii Krajowej z oddziału Jana Borysewicza ps. Krysia, zamordowanych przez NKWD zimą 1945 r. Pierwszego dnia prac specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli ludzkie szczątki.

„Podczas czynności ujawniono szczątki ludzkie w postaci fragmentu czaszki z widocznym śladem postrzałowym” – poinformowano dzisiaj na stronie Biura Poszukiwań i Identyfikacji na Facebooku.

Podczas prac poszukiwawczych w Ejszyszkach zespół pod kierownictwem dr Leona Popka odnalazł fragment ludzkiej czaszki. Na szczątki natrafiono w ramach poszukiwań oddziału Jana Borysewicza z wileńskiej AK, zamordowanych przez NKWD w Kowalikach koło Naczy na obecnej Białorusi.

„Według posiadanych relacji funkcjonariusze NKWD strzegli miejsca ukrycia zwłok żołnierzy jeszcze kilka dni po dokonanej zbrodni” – poinformował IPN.

Prace Wydziału Kresowego na Litwie zaplanowane są do końca maja.

„Działania będą obejmowały zarówno prace poszukiwawcze i ekshumacyjne jak i rekonesans terenowy. Prace zespołu IPN wspomagają wolontariusze ze Stowarzyszenia Odra – Niemen” – podano w komunikacie.

Kierownik Wydziału Kresowego dr Leon Popek informując PAP o pracach swojego zespołu w sierpniu 2017 r. mówił, że poszukiwania legendarnego komendanta Armii Krajowej Jana Borysewicza ps. Krysia odbyły się w Ejszyszkach na terenie starej żydowskiej łaźni, tzw. mykwy.

„Udało nam się dokładnie zlokalizować tę łaźnię, ale do tych prac trzeba będzie wrócić i szukać studni, do której według świadków ciało Borysewicza zostało wrzucone przez enkawudzistów” – mówił dr Leon Popek.

Poza pracami w Ejszyszkach Wydział Kresowy IPN będzie także uczestniczył w nowym przedsięwzięciu z specjalistami z Litwy. Jak poinformowała zastępca dyr. BPiI IPN Anna Szeląg w niedawno udzielonym wywiadzie PAP Wydział Kresowy IPN „będzie ono polegało na podjęciu działań zmierzających do identyfikacji szczątków Polaków pochowanych w Tuskulanum”.

„W tym miesiącu Wydział Kresowy będzie uzgadniał jego szczegóły. W tym przedsięwzięciu wezmą udział polscy i litewscy archeolodzy, antropolodzy i historycy” – powiedziała Anna Szeląg.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl