fot. PAP/Tomasz Gzell

Nagrody od Instytutu Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej po raz czwarty wręczył nagrody „Semper Fidelis”. Wyróżnienie przyznawane jest za prowadzenie działalności upamiętniającej dziedzictwo Kresów Wschodnich.

Nagrodę „Semper Fidelis” Instytut Pamięci Narodowej przyznaje od 2019 roku. To wyróżnienia dla osób, organizacji społecznych i instytucji, które szczególnie dbają o zachowanie i upowszechnianie tradycji kresowej.

– Duch Kresów tworzył i tworzy naszą dzisiejszą rzeczywistość, także w tym sensie głębokim, tożsamościowym, kulturowym i zasadniczym. Tego dowodem jesteście wy, laureaci nagrody „Semper Fidelis”, którzy stawiacie Kresy w centrum swoich zainteresowań społecznych i zawodowych. Jesteście dowodem na to, jak Kresy Wschodnie w XXI wieku są ważne dla Polaków – mówił w trakcie wręczenia nagród prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Pamięć o Kresach przetrwała i nadal wielu nosi ją nie tylko w umysłach, ale też sercach – napisała w liście do uczestników gali marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. List odczytał zastępca szefa Kancelarii Sejmu RP, Krystian Młynarek.

– Dzieje Kresów Wschodnich to wyjątkowa i bardzo ważna, a także nieodłączna część polskiej historii. To cenny wielkowiekowy dorobek Polaków na ziemiach utraconych na skutek decyzji jałtańskich, a zarazem źródło naszej tradycji i tożsamości – zaznaczył Krystian Młynarek.

Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej trafiły m.in. do Alwidy Antoniny Bajor, która poprzez swoją pracę twórczą przybliża dzieje Polaków na Litwie. Harcmistrz Jarosław Górecki od lat zabiera młodzież na Ukrainę, gdzie odwiedzą z nią miejsca pamięci, m.in. cmentarze na Wołyniu. On również doczekał się wyróżnienia.

– Już kilka tysięcy harcerzy przemaszerowało przez te 25 lat przez Wołyń i inne tereny nie tylko w celach turystycznych, ale przede wszystkim w celach  pamięci – podkreślił Jarosław Górecki, laureat nagrody „Semper Fidelis”.  

Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów, został wyróżniony za stworzenie w Lubaczowie kresowej ostoi kultury i dziedzictwa. Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Rodzin Ponarska. Pośmiertnie nagrodą odznaczono Mirosława Rowickiego, założyciela i redaktora naczelnego „Kuriera Galicyjskiego”, czyli największej Polskiej gazety na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl