Na Węgrzech odbyła się polsko-węgierska konferencja w miejscu bitwy z 1849 r.

Polsko-węgierska konferencja poświęcona stosunkom dwustronnym odbyła się w sobotę w miejscowości Isaszeg (30 km od Budapesztu), gdzie w 1849 roku Polacy przyszli z pomocą Węgrom z starciu z Austriakami.

Podczas konferencji z okazji 45-lecia współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg, którą poprowadził były ambasador Węgier w Polsce Ivan Baba, mówiono m.in. o wspólnej walce o wolność podczas powstania węgierskiego z okresu Wiosny Ludów, o postaci Władysława I Świętego – urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów, a także o historii kontaktów polsko-węgierskich w Isaszeg.

Polski ambasador Jerzy Snopek przedstawił zarys stosunków polsko-węgierskich od najwcześniejszych czasów. Historyk Istvan Kovacs, który jest autorem m.in. leksykonu biograficznego polskich uczestników walk o niepodległość Węgier w latach 1848-49, zaznaczył, że było ich aż 5 tysięcy.

„To wyjątkowe miejsce, bo podczas bitwy pod Isaszeg w 1949 r. Legion (Józefa) Wysockiego wspomógł węgierskich honwedów, przyczyniając się do ich zwycięstwa. To symboliczne wydarzenie i jest ono fundamentem tutejszej dbałości o bogatą polsko-węgierską tradycję” – podkreślił w rozmowie z PAP Ivan Baba.

Konferencja, w której wziął też udział m.in. dyrektor wydziału ds. narodowości w węgierskim Ministerstwie Zasobów Ludzkich Richard Tircsi, stanowiła jeden z elementów obchodów 45. rocznicy współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg.

Współpracę tę zapoczątkowało w 1972 r. umieszczenie na siedzibie urzędu gminnego oraz budynku miejscowego kościoła tablic upamiętniających gen. Józefa Wysockiego oraz Legiony Polskie. Wówczas także miejscowy historyk i założyciel muzeum w Isaszeg Zoltan Szathmary zorganizował tu po raz pierwszy Węgiersko-Polskie Dni Historyczne.

Jak podkreśliła szefowa współorganizującego obchody Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski, Stowarzyszenie współpracuje z muzeum w Isaszeg od 1972 r.

„Muzeum od 45 lat dba o pamięć o legionistach, o bitwie i o udziale w niej Polaków” – zaznaczyła.

W ramach obchodów jeszcze przed konferencją w miejscowym muzeum otwarto wystawę poświęconą 20-leciu działalności na Węgrzech Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego, skupiającego m.in. osoby zainteresowane historią Polaków na Węgrzech.

Po sobotniej konferencji odbył się koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl