WSKSiM: konferencja „Wielcy Polacy w Kulturze”

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa międzynarodowa konferencja naukowa „Wielcy Polacy w Kulturze”. Celem debaty jest troska o lepszą promocję dobrego imienia Polski. Wydarzenie transmituje TV Trwam. 

Na spotkaniu poruszane są kwestie m.in. roli kultury w wychowaniu do patriotyzmu czy też największych osiągnięć Polaków w kulturze i nauce światowej.

Konferencję otworzył rektor WSKSiM o. dr. Zdzisław Klafka CSsR.

– Chcemy zauważyć, idąc za inspiracją wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, że pierwszą siłą, potęgą jest wiara, ale przede wszystkim w oparciu o kulturę. To jest ta siła potęgi narodu polskiego, która w najtrudniejszych momentach, praktycznie w nieistnieniu, sprawiła, że naród polski był mocny. A tę kulturę tworzyli wspaniali ludzie – mówił Rektor toruńskiej uczelni.

Uczestniczący w konferencji wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wskazywał, że walka o Polskość odbywa się dziś w wymiarze kultywowania tego, co ją współtworzy.

–  (…) a więc kultywowania polskiej kultury, polskiej tradycji, polskiej historii i polskiego języka. I to odnosi się zarówno do Polaków w kraju, jak  i do ogromnej wspólnoty naszych Polaków za granicą. Naszym zadaniem jest również walka o dobre imię Polski za granicą, żeby Polska kojarzyła się z czymś pozytywnym – wskazał wiceminister.

Oprócz prelegentów z Polski w sympozjum udział biorą także referenci ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii – poinformowała dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM w Toruniu.

– Jej celem jest przedstawienie wielkich Polaków, którzy mieli znaczący wkład w rozwój cywilizacyjny, kulturowy Europy i świata. Będą przedstawione sylwetki polskich uczonych, odkrywców, inżynierów, którzy zapisali się szczególnie na kartach krajów, w których działali. Będzie mowa m.in. o wkładzie Polaków w dziedzictwo kulturowe Szwajcarii – ten temat podejmie nasz gość, dr Jan Konopka. Pani Jolanta Pieniążek z Wielkiej Brytanii będzie mówiła o prezydencie Edwardzie Raczyńskim, a o. dr Marek Raczkiewicz CSsR z Hiszpanii przedstawi wkład Polaków w rozwój tego kraju – mówiła przed konferencją dr Dorota Żuchowska.

Organizatorem wydarzenia jest  Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu przy współpracy z WSKSiM oraz Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl