Fot. KPRM

M. Dworczyk: Wybory na prezydenta Gdańska najprawdopodobniej 3 marca

Wybory na prezydenta Gdańska odbędą się najprawdopodobniej 3 marca – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Podczas porannej rozmowy w Polsat News szef kancelarii premiera został zapytany m.in. o to, kiedy mogą się odbyć wybory na prezydenta Gdańska po śmierci Pawła Adamowicza.

„Dzisiaj, jak wpłyną dokumenty do KPRM, opracowywane przez MSWiA, pan premier wyda rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, wyznaczając wybory. Najprawdopodobniej będzie to 3 marca br.” – oświadczył Michał Dworczyk.

Wybory przedterminowe Prezes Rady Ministrów zarządza w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą – zgodnie z Kodeksem wyborczym – w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości wojewoda, w formie obwieszczenia.

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

PAP/RIRM

drukuj