Gdańsk: Rozbito grupę handlującą nielegalnie wytwarzanymi papierosami

Organy ścigania poinformowały, że rozbiły grupę, która miała handlować nielegalnie produkowanymi papierosami. Zatrzymano siedmiu jej członków. Czterech, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd.

O zatrzymaniu członków grupy poinformował w piątek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak wyjaśniono w komunikacie, dowody zebrane w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku wskazują, że grupa wytwarzała wyroby tytoniowe bez „wymaganego wpisu do rejestru producentów”, skupowała też od innych osób nielegalnie produkowane przez nie papierosy. Wyroby tytoniowe nie miały polskich znaków akcyzy, oznaczone były podrobionymi znakami towarowymi.

PK poinformowała, że „sprawcy przechowywali nielegalne papierosy, przygotowywali je do dalszego zbycia”, a następnie sprzedawali. Dotychczas zebrane informacje wskazują, że nielegalny proceder dotyczył co najmniej 1,6 mln papierosów.

Zatrzymania siedmiu członków grupy miały miejsce w środę 18 lipca. Na polecenie prokuratury przeprowadzili je w różnych miejscowościach w kraju funkcjonariusze Straży Granicznej.

Po przewiezieniu zatrzymanych do Gdańska tutejsza prokuratura okręgowa przedstawiła im zarzuty działania w grupie popełniającej przestępstwa karne i skarbowe związane z handlem nielegalnie wyprodukowanymi, pozbawionymi polskich znaków akcyzy wyrobami tytoniowymi.

Wobec czterech podejrzanych, w tym dwóch, którzy mieli kierować grupą, prokuratura skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Gdański sąd przychylił się do tych wniosków. Wobec trzech pozostałych podejrzanych prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe i dozór policji.

„Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty” – poinformowała PK.

PAP/RIRM

 

drukuj