Min. A. Zalewska: Zbliżający się rok szkolny – Rokiem Niepodległej

Rozpoczynający się 3 września rok szkolny 2018/2019 będzie „Rokiem Niepodległej” – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Do 24 tys. szkół pójdzie 4,5 mln uczniów.

W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 9 listopada o godz. 11.11 odbędzie się próba pobicia rekordu – we wszystkich szkołach odśpiewane zostaną cztery zwrotki hymnu narodowego.

Minister Anna Zalewska poinformowała też, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w tym roku chce ogłosić ogólnopolski dzień ważenia tornistrów. Miałby on przypadać 1 października.

Nie ma potrzeby noszenia przez dzieci podręczników – podkreśliła szefowa resortu. Dodała, że szkoły muszą tak zorganizować zadania domowe, by nie było ciężkich plecaków.

Minister zapewniła również, że w roku szkolnym 2018/19 resort będzie dalej informował o kolejnym etapie wdrażania reform w edukacji i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

– Od 3 września mamy 6 roczników reformowanych, czyli klasę I, II, IV, V, VII i VIII. W związku z tym musieliśmy dopuścić kolejne podręczniki właśnie do klasy II, V i VII. To ponad 151 pozycji. Jednocześnie jest to rok przygotowania do egzaminu po VIII klasie. Mamy dwa egzaminy w kwietniu: egzamin po gimnazjum i egzamin po VIII klasie. W związku z tym odbędzie się kolejna tura szkoleń i przygotowań nauczycieli – oznajmiła Anna Zalewska.

Minister edukacji zwróciła też uwagę, że w zbliżającym się roku szkolnym wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące nauczycieli. Chodzi m.in. o podwyżki dla nauczycieli i dodatek 500 zł miesięcznie dla wyróżniających się.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl