Będzie skarga do Federalnego TK ws. wyegzekwowania przeprosin za określenie „polskie obozy zagłady”

Będzie skarga do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. wyegzekwowania od niemieckiej Telewizja ZDF przeprosin za określenie „polskie obozy zagłady”. Dokument zamierza złożyć Stowarzyszenie Patria Nostra reprezentujące byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę.

Skarga ma związek z ostatnią decyzją niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Ten uznał, że ZDF nie musi zgodnie z wyrokiem polskiego sądu przepraszać 96-letniego Karola Tendery za użycie kłamliwego sformułowania.

Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, poinformował, że skarga zostanie złożona najpóźniej do połowy września. Jeżeli nie przyniesie ona oczekiwanego efektu, prawnicy zwrócą się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – dodał.

– Jeżeli to nie będzie skutkowało, zwrócimy się w tej samej sprawie do Strasburga. Niemieccy prawnicy wskazali nam, że musimy skorzystać z drogi TK – tego, czego nie ma w Polsce. W Polsce nie trzeba po wyroku SN, aby iść do Strasburga, korzystać z TK. Tu na wszelki wypadek, żeby nie było jakichkolwiek wątpliwości, żebyśmy nie zgubili jakichkolwiek szans naprawy tego orzeczenia, musimy skorzystać z tej drogi TK. Będzie to ciężki pojedynek, ale wierzymy, że gdzieś są jeszcze sprawiedliwi sędziowie – podkreślił.

Sprawą wyegzekwowania od ZDF stosownych przeprosin dla Karola Tendery zajmowały się na początku polskie, a później niemieckie sądy.

Finalnie Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że niemiecka stacja musi wystosować odpowiednie przeprosiny za użycie kłamliwego sformułowania. Wyrok był zgodny z tym, jaki wydał Sąd w Krakowie. Jednak później Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że wyrok krakowskiego sądu nie może być egzekwowany w Niemczech.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl