Dewastacja i profanacja grobu śp. ks. prał. Jana Gustkowicza

Trwa dochodzenie w sprawie zdewastowania grobu śp. Ks. prał. Jana Gustkowicza. Sprawcy nie tylko zniszczyli grobowiec, ale także sprofanowali szczątki kapłana. Nowy Port: jedna z dzielnic Gdańska. To tu znajduje się grób ks. prał. Jana Gustkowicza, który 22 lata odszedł do domu Pana jako niezwykle ceniony człowiek.

– Ksiądz nigdy nie mówił, że nie ma co jeść, ale pomagał ludziom – powiedział jeden z mieszkańców Gdańska.

Profanacja grobu śp. ks. Gustkowicza to szok dla lokalnej społeczności.

– Nic takiego do tej pory nie miało miejsca, a przynajmniej na taką skalę. Ludzie po prostu zaniemówili – powiedział Marek Szymański, mieszkaniec parafii.

Dokładne oględziny miejsca zdarzenia przez policję trwały kilka godzin. uczestniczył w nich także lekarz medycyny sądowej. Sprawcy dostali się bowiem do zwłok i zabrali fragment czaszki. Policja zabezpieczyła już nagrania z monitoringu.

– Ten czyn, w kierunku którego prowadzimy te czynności jest to artykuł 262 Kodeksu karnego, który mówi, że za ograbienie grobu, miejsca spoczynku, grozi sprawcy nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności – stwierdziła mł. asp. Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zdewastowanie grobu kapłana w tym przypadku to coś więcej niż brak szacunku dla zmarłego, mówią eksperci. Nie można wykluczyć działania sekty.

– Takie zachowania są typowe dla satanistów. Oni zabierają kości, żeby używać ich w swoich obrzędach satanistycznych nawet w tak zwanych czarnych mszach – powiedział ks. Dariusz Oko.

Śp. Ks. Jan Gustkowicz urodził się 13 maja 1906 roku w Raciborsku koło Wieliczki. Ukończył seminarium duchowne we Lwowie. Do diecezji gdańskiej przybył po wojnie. Funkcję proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej pełnił przez 36 lat. Zmarł zimą 1993 roku.

– On był bardzo dobry dla ludzi, ludzie go wspominają, szczególnie starsze pokolenie. Był dla nich bardzo miłosierny, bardzo łaskawy, bardzo przychylny, oni uważali go nawet za świętego – powiedział ks. Stanisław Płatek z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku – Nowym Porcie.

– W całym tym dramacie jest jakieś dobro. To to, że się jednoczymy i że właśnie ta opinia o świętym księdzu katolickim jest nagłaśniana – stwierdził ks. Paweł Górny, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku – Nowym Porcie.

W minioną niedzielę w parafii św. Jadwigi Śląskiej odprawiana była modlitwa ekspiacyjna oraz modlitwa o nawrócenie sprawców profanacji grobu.


TV Trwam News

drukuj