fot. PAP/Rafał Guz

Rząd przedstawi harmonogram prac nad programem 500+

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawi dziś harmonogram prac nad programem wsparcia rodzin 500+.  Jest to jeden z priorytetów rządu na pierwsze 100 dni urzędowania, a także obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. 

Program przewiduje dodatek w wysokości 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochód rodziny. Wsparcie na pierwsze dziecko otrzymywałyby rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby 800 zł lub 1200 zł, jeśli któreś z dzieci jest niepełnosprawne.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że ustawa przejdzie cały cykl konsultacji społecznych.

– To jest ważna ustawa. Takiej – w zakresie polityki rodzinnej w Polsce od 1989 roku, a i wcześniej po prostu nie było. Ja też chcę uspokoić – bo w mediach już się pewnie takie informacje pojawiały, że nie ma mowy o wprowadzeniu dodatkowego kryterium na kolejne dzieci. Rząd tego nie planuje. Wyraźnie chcemy powiedzieć, że nasza ustawa, nasza pomoc w wychowaniu dzieci ma mieć charakter demograficzny, że ma stanowić też pewien impuls. Liczymy, że rodziny poczują się bezpieczniejsze, uwierzą że państwo o nie dba – tłumaczy Elżbieta Rafalska.

Premier Beata Szydło zapewnia, że projekt zostanie przygotowany tak, aby wszyscy, którzy tej pomocy potrzebują, mogli ją otrzymać. Rząd zajmie się dziś także projektem ustawy okołobudżetowej na 2016 rok oraz projektem zmian w tegorocznym budżecie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj