Ważą się losy projektu noweli budżetu 2015

Rząd na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji tegorocznego budżetu. Pilna propozycja Ministerstwa Finansów w tej sprawie zakłada zwiększenie deficytu o ok. 3-4 mld zł.

W komunikacie resort zwrócił uwagę, że dochody z podatku VAT za rok 2015, na dzień 26 listopada, były niższe od przyjętych w ustawie budżetowej o 13 mld zł. Mimo że pozostałe podatki przyniosły nieco więcej wpływów niż zakładano, w budżecie brakuje ok. 12 mld zł.

PO twierdzi, że nowelizacja tegorocznego budżetu nie jest konieczna. Innego zdania jest PiS.

– Niski poziom ściągalności podatku VAT jest dowodem na stawianą przez nas tezę w kampanii wyborczej, że system ściągania VAT w Polsce trzeba uszczelnić. Największe koncerny zagraniczne płacą w Polsce nie więcej niż jeden procent podatku VAT. Musimy tę sprawę uregulować, jesteśmy do tego przygotowani i pan minister Szałamacha będzie podejmował energiczne działania w tym kierunku – mówi Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.

PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, że poprawi ściągalność podatku VAT i uszczelni system podatkowy. Według szacunków partii w 2016 r. dochody budżetu z tego tytułu mają wzrosnąć o blisko 30 mld zł. Premier Beata Szydło zapewniała, że uchwalenie nowej ustawy w tej sprawie nastąpi w ciągu pierwszych 100 dni pracy rządu.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl