fot. twitter.com/PremierRP

Warszawa: Rozpoczął się kongres „Polska Wielki Projekt”

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się w piątek dwudniowy kongres „Polska Wielki Projekt”. Tegorocznej, XI edycji przyświeca hasło „XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura”.

Program wydarzenia to siedem tematycznych paneli dyskusyjnych oraz wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kongres rozpoczęły obrady poświęcone bezpieczeństwu zdrowotnemu.

Przez dwa dni omawiane będą strategiczne wyzwania rozwojowe, stojące przed Polską. Do uczestników list skierował prezydent Andrzej Duda. Pismo odczytał minister w jego kancelarii, Wojciech Kolarski. Wybrzmiała z niego m.in. troska o bezpieczeństwo RP.

Oprócz konieczności współdziałania na arenie międzynarodowej na rzecz pokoju i bezpieczeństwa kluczową sprawą jest wola pielęgnowania osiągnięć, które urzeczywistniają takie wartości, jak wolność i godność każdego człowieka, suwerenność państwowa, demokracja i rządy prawa, swobody obywatelskie. To wspaniałe dziedzictwo wymaga naszego stałego zaangażowania, z pełnym przekonaniem o słuszności i potrzebie kultywowania go z pożytkiem dla wszystkich ludzi i narodów. Umacnianiu poczucia tożsamości i dumy z dokonań naszych przodków i poprzedników, które chcemy rozwijać, dobrze służy wiele akcji edukacyjnych i społecznych, cieszących się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród Polaków. Istotne są również wielkie symbole, podkreślające aktualność tradycji i ciągłość dziejów naszej Ojczyzny – napisał prezydent RP.

Andrzej Duda wyraził także nadzieję, że odbudowa Pałacu Saskiego będzie wymownym znakiem niepodległej RP i jednocześnie symbolem naszej współczesnej Polski.

Na sobotę zaplanowany jest panel tematyczny poświęcony kulturze oraz dwie dyskusje dotyczące Zamku Królewskiego w Warszawie. Na zakończenie kongresu planowane jest wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Według medialnych doniesień podczas uroczystości obecni będą: premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP.

RIRM

drukuj