Ukraina: OBWE bez dostępu do stref pilotażowych w Donbasie

Misja monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie ma dostępu do miejsc, gdzie mają powstać strefy pilotażowe bez oddziałów wojskowych i broni w Donbasie na wschodzie Ukrainy – oświadczył dziś wiceszef misji Alexander Hug.

O blokowanie dostępu do tych miejsc Hug oskarżył dwie strony konfliktu: ukraińskie siły rządowe i prorosyjskich separatystów z samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej (DRL i ŁRL).

„Prawda jest taka, że nie mamy całkowitego dostępu do tych trzech stref. Prawda jest i taka, że strony (konfliktu) niejednokrotnie blokowały dostęp do nich i nie mogły zapewnić bezpieczeństwa obserwatorów” – powiedział Hug, wyjaśniając, że w tej sytuacji monitoring przestrzegania porozumienia dotyczącego stref jest na razie niemożliwy.

Alexander Hug oświadczył, że obserwatorzy misji zetknęli się z takim traktowaniem aż 16 razy.

„Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bo misja spotyka się z różnymi formami przeszkadzania jej w działalności” – podkreślił na konferencji prasowej.

Wiceszef obserwatorów OBWE przyznał jednocześnie, że są prowadzone pewne przygotowania do utworzenia stref.

„Przedstawiciele ŁRL usunęli betonowe ogrodzenia w rejonie Perwomajska i Zołotego. Zauważono też, że grupa żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy rozminowywała teren w tych samych miejscach” – poinformował Hug.

Oświadczył także, że we wszystkich trzech punktach, gdzie mają powstać strefy, codziennie dochodzi do łamania warunków rozejmu.

Porozumienie o trzech strefach, z których mają być całkowicie wycofani ludzie i sprzęt wojskowy, zawarto w zeszłym tygodniu w Mińsku na Białorusi. Strefy wyznaczono w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, Zołote i Petrowske; mają one liczyć po 4 kilometry kwadratowe powierzchni, a każda ze stron konfliktu ma wycofać swoich ludzi i sprzęt bojowy co najmniej na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji.

Porozumienie o strefach ma być pierwszym etapem na rzecz realizacji politycznej części mińskich ustaleń, których celem jest uregulowanie konfliktu w Donbasie. Chodzi o wybory samorządowe na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadanie tym obszarom specjalnego statusu i amnestię dla bojowników, którzy nie popełnili ciężkich przestępstw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl