fot. solidarna.org.pl

Min. sprawiedliwości złożył kasację ws. Polańskiego

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację do Sądu Najwyższego w sprawie niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA. Kasacja ws. ekstradycji reżysera jest zasadna – ocenia ekspert – mec. Piotr Andrzejewski.

Minister na antenie Polskiego Radia przypomniał, że artysta jest oskarżony i ścigany o gwałt na dziecku. Dodał, że prawo musi być równe wobec wszystkich.

O niewydaniu Romana Polańskiego Stanom Zjednoczonym zdecydował w ubiegłym roku krakowski sąd okręgowy.

Mec. Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu, podkreśla, że minister podejmując decyzję o złożeniu kasacji kierował się m.in. polityką państwa wobec USA.

­- Co do zasady trzeba powiedzieć, że jest to w jakimś sensie wotum nieufności wobec wymiaru sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych – taka decyzja o odmowie ekstradycji. W związku z tym, ze względu na politykę państwa i domniemanie praworządności w sądownictwie amerykańskim stanowisko ministra sprawiedliwości byłoby uzasadnione – powiedział mecenas.

Polski wymiar sprawiedliwości uznał, że przed sądem w USA była zawarta ugoda z Romanem Polańskim, a kara, która mu groziła, została wykonana z nawiązką. Ponadto stwierdził, że zgoda na ekstradycję wiązałaby się z naruszeniem praw i wolności Romana Polańskiego. Wskazał również na „uzasadnioną obawę, że sprawa Romana Polańskiego nie zostanie rozstrzygnięta w niezawisły i bezstronny sposób przez sąd w Los Angeles”.

RIRM

drukuj