fot. PAP/Marcin Bielecki

Marszałek Senatu zapowiada staranne przeprowadzenie procesu legislacyjnego przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zapowiada „dogłębne zbadanie” przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. To było do przewidzenia – mówił minister Michał Woś.

W piątek nowelizacja została uchwalona w Sejmie – jej projekt złożyli posłowie PiS. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 233 posłów, 205 było przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Przepisy to odpowiedź na próby podważania statusu sędziów wybranych przez nową KRS. Projekt wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Odpowiedzialność obejmie także działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz działania o charakterze politycznym.

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zapowiedział, że Senat będzie starał się z najwyższą starannością przeprowadzić proces legislacyjny z zasięgnięciem opinii Komisji Weneckiej i ekspertów zagranicznych, jeśli będzie to potrzebne.

Zdaniem ministra Michała Wosia, Senat, gdzie większość ma opozycja, będzie wykorzystywał wszelkie narzędzia, aby spowalniać przyjmowanie przepisów.

– Apelujemy, żeby ustawa jak najszybciej została przeprocedowana przez Senat, bo tego wymaga polska racja stanu, polski interes, żeby skończyć z tym chaosem, ryzykiem anarchii w polskim sądownictwie. Natomiast zdajemy sobie sprawę z realiów politycznych. Marszałek Grodzki pewnie będzie wykorzystywał wszystkie dostępne narzędzia, żeby wykorzystać te 30 dni na dogłębne zbadanie tej ustawy – stwierdził Michał Woś.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skieruje list do wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej, w którym wyjaśni mechanizm powoływania sędziów w krajach UE. To odpowiedź na ingerencję Komisji w polską reformę wymiaru sprawiedliwości. Bruksela zwróciła się do władz RP o wstrzymanie prac nad projektem ustawy o ustroju sądów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj