fot. PAP

Sejm przyjął reformę procedury karnej

Sejm przyjął nowelizację reformującą procedurę karną. Zmiany w zamierzeniach rządu mają prowadzić do skrócenia czasu trwania i usprawnienia procesów. Według polityków PiS i SP sprzyjają one promowaniu bogatych przestępców.  

Za nowelizacją głosowało 265 posłów, przeciw było 153, zaś 26 wstrzymało się od głosu. Posłowie przyjęli sześć poprawek do dokumentu zaproponowanych w drugim czytaniu przez PO.

Poparcia natomiast nie uzyskały m.in. poprawki PiS i SP przywracające obecną granicę, od której kradzież, przywłaszczenie, czy zniszczenie rzeczy, nie jest już wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Obecnie jest to 250 zł.

W nowelizacji zapisano natomiast, by była to jedna czwarta minimalnego wynagrodzenia tj. 400 zł, a w 2014 r. 420 zł.

– W tym przepisie chodzi dokładnie o propagandę, żeby w 2005 roku można było ogłosić, że przestępczość spadła – Dlaczego spadła? Bo jeżeli podwyższymy próg to nie będzie zarejestrowanych kilkaset tysięcy czynów, które mogłyby się stać przestępstwem i o to tutaj chodzi, że w tym momencie przy eliminacji tej kwoty, eliminacji tego typu czynów z kategorii przestępstw spowodujemy, że statystycznie przestępczość spada. To ma się podobać społeczeństwu na tyle, że ono jest okradane, oszukiwane i na tej propagandzie chcecie wjechać na kolejną kadencje Sejmu – akcentowała poseł Beata Kempa.

Z kolei poseł Bartosz Kownacki zaznaczył, że w ten sposób nieudolny rząd PO w celu polepszenia statystyk chce pozyskać kolejny elektorat.

– Widzimy te wszystkie zmiany, które dotychczas miały miejsce; są skierowane do jednej grupy społeczeństwa – do przestępców. One są korzystne dla przestępców. Mam pytanie: czy w związku ze spadkiem sondaży PO chcecie pozyskać ten elektorat? Nie musicie! Dzisiaj i tak 99 proc. skazanych na was głosuje – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego oraz kilku innych ustaw obejmuje łącznie blisko 300 nowych przepisów. Jest ona efektem blisko dwuletnich prac komisji prawa karnego przy resorcie sprawiedliwości.

RIRM

drukuj