Fot. PAP

Sąd zajmie się zażaleniem ws. obrażania
o. Tadeusza Rydzyka CSsR

Dobrego imienia o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja, przed Sądem Rejonowym w Warszawie będą dziś bronić przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

Sąd rozpatrzy dziś zażalenie na odmowę przyjęcia zażalenia ws. odmowy wszczęcia dochodzenia przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Ochota ws. obrazy założyciela Radia Maryja przez internautów.

Sprawa dotyczy obraźliwych komentarzy pod artykułem „Gazety Wyborczej”. Choć minęło już ponad osiem miesięcy, artykuł i wpisy cały czas są dostępne na stronie dziennika.

Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocy podkreśla, że dzisiejsza rozprawa ma bardzo istotne znaczenie.

– Sąd zdecyduje dzisiaj czy tę sprawę już schować do szuflady całkiem czy dalej ją prowadzić. Jeżeli dzisiaj sąd stwierdzi, że nam przysługuje zażalenie, to wtedy ta cała sprawa wraca do prokuratury i będzie na nowo badana, a jeżeli dzisiaj sąd stwierdzi, że nam nie przysługuje zażalenie sprawa jest zamknięta. Uważam, że prokuratura złamała prawo, gdyż nam jako stowarzyszeniu zawsze przysługuje przejrzenie akt sprawy i złożenie zażalenia, kiedy odmawia się przyjęcia dochodzenia. Muszę powiedzieć, że w innych sprawach za każdym razem nam przysługiwało zażalenie i my do sądu chodziliśmy i zawsze mogliśmy swoje argumenty przedstawiać – zwracał uwagę Ryszard Nowak.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocy podkreśla, że cała sprawa dotyczy księdza katolickiego o. Tadeusza Rydzyka CSsR – osoby, która jest autorytetem dla wielu milionów osób.

– Ojciec Tadeusz Rydzyk jest szczególną osobą, bo to jest osoba na piedestale, osoba o której się mówi, osoba do której się odwołuje. Słowa wypowiedziane przez o. Tadeusza Rydzyka są drogowskazem dla wielu milionów osób. Sąd o tym wie, że  Dyrektor Radia Maryja to jest szczególna osoba, osoba bardzo znana. Nie tylko celebryta, bo celebrytów jest wielu a o. Tadeusz Rydzyk jest wyjątkową osobą. Tym bardziej dziwię się, że prokuratura w tak nieładny sposób podeszła do o. Tadeusza Rydzyka, kiedy były dowody na to, że internauci obrazili Dyrektora Radia Maryja – zaznaczył Ryszard Nowak

 

RIRM

drukuj