MZ planuje nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Upublicznienie systemu ratownictwa – to główne założenie planowanej przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Wiceszef resortu Marek Tombarkiewicz ocenił, że obecnie największym problemem tego systemu jest niedobór lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej.

MZ poprosiło wszystkie zainteresowane strony o informacje o funkcjonowaniu systemu ratownictwa i o propozycje zmian. Resort chce w ustawie zapisać między innymi regulacje dotyczące udzielania świadczeń medycznych przez pielęgniarki i ratowników medycznych.

Poseł Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, pozytywnie ocenia zmiany zaproponowane przez resort.

– Do końca roku według zapowiedzi przedstawicieli resortu ukazać mają się stosowne zmiany prawne. Nie jest też tajemnicą, że faktycznie brakuje lekarzy medycyny ratunkowej. Ratownicy medyczni, którzy pracują w swoim zawodzie, pracują również na oddziałach szpitalnych. Mogą to robić zgodnie z ostatnimi zapisami w nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Należy dokonać zmian pewnych zmian w kwestii kształcenia ratowników medycznych. Czekamy na dalsze propozycje, ale myślę, że samo założenie jest jak najbardziej słuszne i właściwe – powiedziała Joanna Kopcińska.

Nową ustawą ma być objęta także ta grupa ratowników, którzy kształcili się w ciągu ostatnich 20 lat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl