Senat otworzył drogę do sprzedaży PLL LOT

Zgodnie z przyjętą uchwałą Skarb Państwa nie musi już być właścicielem minimum 51% akcji polskiego przewoźnika.

Za podjęciem uchwały opowiedziało się 58 senatorów, przeciw było 28, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz decyzja należy do prezydenta.

Ministerstwo Skarbu Państwa szuka inwestora dla polskiego przewoźnika, a jak argumentował ustawowy nakaz zachowania co najmniej 51% akcji LOT „przekładał się na mniejsze zainteresowanie potencjalnych inwestorów” spółką.

To, że rząd dąży do sprzedaży LOT świadczy o tym, że nie ma on żadnej koncepcji na ratowanie spółki  – zauważa były wiceminister Skarbu, poseł Dawid Jackiewicz.

– Doprowadzono do sytuacji, w której w trybie ekspresowym przeprowadzono ustawę przez Sejm i Senat. Otworzyło to drogę do sprzedaży PLL LOT. Prezes Mikosz zapowiadał, że do sprzedaży dojdzie jeszcze w tym roku. Moim zdaniem to świadczy o tym, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma żadnej koncepcji na ratowanie PLL. Chce pozbyć się problemu, być może również z tego powodu, że były naciski ze strony niemieckiej na zakup PLL. Kto wie czy te naciski dzisiaj nie odbywają się ponownie – powiedział poseł Dawid Jackiewicz.

Obecnie rząd z jednej strony próbuje sprzedać LOT, a z drugiej próbuje go ratować poprzez szukanie oszczędności. Proponuje udzielenie pomocy publicznej w wysokości 400 mln zł, a nieoficjalnie mówi się o kolejnej transzy pomocy.

Nie można tych dwóch pomysłów realizować jednocześnie; na tym zyska w przyszłości jedynie podmiot zewnętrzny – podkreśla poseł Dawid Jackiewicz.

– Minister w tej chwili przeznaczył 400 mln zł pomocy publicznej; zwolni kilkuset pracowników, zainwestuje w tę spółkę kilkadziesiąt mln zł, po czym ją sprzeda. Głównym beneficjentem tej operacji będzie podmiot zewnętrzny może Lufthansa może jakikolwiek podmiot. A zatem dlaczego dzisiaj taką operację kosztowną w sensie społecznym i finansowym ma czynić rząd na korzyść kogoś innego czyli na korzyść kogoś, kto będzie korzystał z tego w przyszłości. Jeśli ministerstwo chce sprzedawać spółkę to nie powinno w tej chwili czynić niczego więcej, nie inwestować w tę spółkę żadnych pieniędzy, nie dokonywać żadnych redukcji tylko wystawić ją na sprzedaż. Jestem temu bardzo przeciwny, ale jeśli już dokonywać jakiejś operacji to jednej z tych dwóch, a nie dwie na raz – dodaje poseł Dawid Jackiewicz.

Obecnie Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia – 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

 

Wypowiedź posła Dawida Jackiewicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl