fot. PAP/Roman Zawistowski

J. Kopcińska: Rozwiązywanie wszelkich sporów w PLL LOT jest obowiązkiem władz spółki

PLL LOT to spółka prawa handlowego i rozwiązywanie wszelkich sporów w tej firmie jest obowiązkiem jej władz – oświadczyła w czwartek rzecznik rządu Joanna Kopcińska. „Liczymy, że spór zostanie rozwiązany w drodze dialogu, o który apelujemy do protestujących” – zaznaczyła.

„Departament Skarbu Państwa KPRM na bieżąco poprzez przedstawicieli w Radzie Nadzorczej monitoruje sytuację w PLL LOT, ale musimy podkreślić, że jest to spółka prawa handlowego i rozwiązywanie wszelkich sporów w tej firmie jest obowiązkiem jej władz” – powiedziała Joanna Kopcińska.

Jak podkreśliła, „jedną z ważnych kwestii utrudniających rozwiązanie sporu jest nielegalność strajku”.

„Niestety kilkadziesiąt osób z blisko 3000 tysięcy pracowników zdecydowało się podjąć niezgodny z prawem protest, co było przyczyną rozwiązania z tymi osobami umów o pracę” – zaznaczyła rzecznik rządu. Dodała, że w czasie trwania akcji protestacyjnej na ponad 2200 zrealizowanych dotychczas operacji lotniczych, z powodu strajku odwołanych zostało około 2,5 proc. lotów.

„Zgodnie z informacjami przekazanymi przez zarząd wszystkie operacje lotnicze są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami i zachowane jest pełne bezpieczeństwo lotów” – podkreśliła Joanna Kopcińska. Zaznaczyła, że „przedstawiciele Skarbu Państwa w Radzie Nadzorczej będą nadal monitorować działanie zarządu PLL LOT, który jest zobowiązany do zapewnienia spokoju społecznego w firmie i dbałości o normalne jej funkcjonowanie”.

„Musi się to odbywać zgodnie z obowiązującym prawem. Liczymy, że spór zostanie rozwiązany w drodze dialogu, o który apelujemy do protestujących” – podkreśliła rzecznik rządu.

Więcej o strajku w LOT można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj