Wiceminister Grzegorczyk: sytuacja LOT-u trudna, ale nie krytyczna

Ministerstwo Skarbu Państwa zapewnia, że sytuacja LOT-u jest trudna  i delikatna, ale nie krytyczna.           Wiceminister Filip Grzegorczyk na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa przedstawił informacje nt. aktualnej sytuacji spółki.

Grzegorczyk omówił też perspektywy działania LOT-u na najbliższe lata. Ocenił, że LOT w latach 2008-2009 był fatalnie zarządzany i źle nadzorowany. Wskazał m.in. na negatywne rozliczenia transakcji paliwowych, zawartych w 2008 r. przez ówczesny zarząd przewoźnika. Jego zdaniem, poprawa sytuacji w firmie to zasługa nowego zarządu oraz „faktycznego, realnego” nadzoru właścicielskiego nad spółką.

Wiceminister Filip Grzegorczyk zaznaczył, że minister skarbu oczekuje na przedstawienie przez spółkę sprawozdania końcowego z wykorzystania środków pomocowych.

– Dopiero na podstawie analizy wyżej wymienionego sprawozdania minister podejmie decyzję o zatwierdzeniu sposobu wykorzystania i rozliczenia środków, pochodzących z pomocy publicznej. W minionym roku, pomoc publiczna udzielona spółce, podlegała także kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która obejmowała działania spółki PLL LOT oraz ministra Skarbu Państwa dotyczące procesów restrukturyzacji i prywatyzacji w latach 2012-2014. Raport NIK-u poddajemy gruntownej analizie, by móc wyciągnąć z niego stosowne wnioski – powiedział wiceminister.

NIK w raporcie stwierdza, że udzielona spółce przez ministra skarbu pomoc uratowała spółkę przed upadłością. Wdrożony Plan Restrukturyzacji przyniósł częściową poprawę sytuacji finansowej. Jednak w ocenie Izby uzyskiwane wyniki wciąż nie dają podstaw do stwierdzenia, że istnienie spółki nie jest zagrożone, ani że osiągnie ona trwałą rentowność. Potrzebne są szybkie, przemyślane i długofalowe decyzje – wskazała NIK.

Dziś o temacie w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja mówił poseł Maciej Małecki z sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. [słuchaj]

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/sytuacja-lot-u/

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl