fot. PAP

NIK rozpoczęła kontrolę szkolenia i egzaminowania kierowców

Izba chce sprawdzić, czy nowy system szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców funkcjonuje prawidłowo i wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Na portalach Izby zamieszczona została ankieta dla osób, które w ostatnich pięciu latach przechodziły szkolenie i zdawały egzaminy na prawo jazdy. Kontrolerzy wykorzystają wyniki sondażu do stworzenia raportu przygotowywanego dla Sejmu.

Dokonywane w ostatnich latach zmiany, zarówno w szkoleniu, jak i egzaminowaniu kandydatów na kierowców, nie przyniosły zakładanych efektów. Kierowcy wciąż popełniają mnóstwo wypadków.

–  Podstawową pracą przy tej kontroli będzie praca wykonana przez kontrolę lub w konkretnych ośrodkach szkolenia i ośrodkach egzaminowania.  Będziemy sprawdzać  czy ten sposób szkolenia i egzaminowania przynosi efekty – powiedział Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

Informacja o wynikach kontroli zostanie opublikowana na początku II kwartału przyszłego roku. Obecnie NIK prowadzi kontrolę w wybranych starostwach powiatowych, urzędach miast i urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD).

 

RIRM

drukuj