Protest w obronie TV Trwam w Warszawie

W sobotę, 11 października, przed siedzibą KRRiT odbędzie się manifestacja w obronie wolności słowa. Oburzeni Polacy wyrażą swój sprzeciw wobec nałożonej przez Krajową Radę kary na Fundację Lux Veritatis.

Sprawa ma związek z relacją ubiegłorocznego Marszu Niepodległości na antenie Telewizji Trwam. Problemem jest tęcza – symbol środowisk LGBT, a od teraz także symbol przesunięcia granicy wolności słowa. O szerokiej symbolice tęczy była również mowa podczas transmitowanego przed rokiem w TV Trwam Marszu Niepodległości.

W swoim komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oświadczyła: „Przeprowadzona przez KRRiT analiza audycji wykazała naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. W opinii KRRiT materiał sugerował aprobatę dla zachowań sprzecznych z prawem, pochwałę niszczenia cudzej własności w celu wyrażania własnych przekonań”.

Krajowa Rada swoją decyzję tłumaczy dość enigmatycznie. Mówi o możliwości wywołania wrażenia aprobaty zachowań, które ukazał medialny przekaz, czyli podpalenia tęczy. To jednak, jak napisano, jedynie wrażenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka. Gdzie więc jest granica wolności słowa? To zależy.

 – To jest bardzo przykre, że słuchając wypowiedzi różnych osób w innych telewizjach i stacjach, czujemy wielokrotnie, że nasza religia czy różne osoby są obrażane, i tutaj nie ma żadnej reakcji, natomiast nam każe się płacić kary – komentuje sprawę Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Tę nierówność podmiotów wobec prawa dostrzega także prof. Grzegorz Górski, który na co dzień walczy z podobnymi dyskryminacjami. Zdaniem prawnika, KRRiT przekroczyła kolejną granicę.

– Wchodzimy w zupełnie niespotykany standard w demokratycznym państwie prawa, standard oceny przekazu telewizji. Badanie pewnych intencji może za chwilę przerodzić się w to, że komentator prezentujący określoną treść, uśmiechający się w nieodpowiednim momencie – z punktu widzenia Krajowej Rady – będzie mógł zostać zinterpretowany jako przekazujący określoną treść albo robiący grymas. Przekraczamy tu granicę absurdu – zauważa prof. Grzegorz Górski, prawnik, wykładowca KUL.

Podobny absurd ma kosztować Telewizję Trwam 50 tysięcy złotych. Jak dodaje prof. Grzegorz Górski, działanie KRRiT można zestawić z tymi stosowanymi w krajach totalitarnych.

Fundacji Lux Veritatis pozostaje teraz walczyć o obronę wolności słowa przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Telewizja Trwam nie jest w swojej walce osamotniona. Na ulice Warszawy ponownie wyjdą oburzeni Polacy, którzy w sobotę zamanifestują swoje poparcie dla katolickiej stacji.

List protestacyjny Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska wystosowany do pana Jana Dworaka, Przewodniczącego KRRiT [czytaj]

 

 


 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl