KRRiT zdecyduje o dwóch miejscach na MUX-1

KRRiT jeszcze w tym tygodniu może wybrać ostatnie dwa podmioty, które dostaną miejsce na pierwszym multipleksie cyfrowym.

Przypomnijmy: fundacja Lux Veritatis nadawca TV Trwam otrzymała miejsce na kanale społeczno – religijnym, a Telewizja Polska – kanał dla dzieci. Do rozdysponowania zostały jeszcze kanały: filmowy i edukacyjno – poznawczy.

Kolejne dwa na razie ostatnie miejsca, Krajowa Rada miała wybrać w piątek, jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, ale nie zdążyła.

Tymczasem jak informował o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk, fundacja Lux Veritatis, będzie się starać o jeszcze jedno miejsce na MUX-1 dla TV młodzieżowej.

Jak zaznacza poseł Maciej Małecki, jest to dobrym pomysłem na wprowadzenie edukacyjnych i wartościowych programów do oferty medialnej na platformie cyfrowej. Niepokój budzi jednak opieszałość KRRiT w sprawie ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu – podkreśla poseł.

– Przewodniczący KRRiT Jan Dworak nie spieszy się w sprawie rozstrzygnięć dotyczących ostatnich miejsc na multipleksie. Brak rozstrzygnięcia w tej sprawie opóźnia wejście Telewizji Trwam na MUX-1. Cieszę się, że fundacja Lux Veritatis poważnie myśli o programie skierowanym do młodzieży. Dotychczasowe media głównego nurtu, bardzo mocno zorientowane na lewicową ideologię dominują w zdecydowanej większości stacji. Oglądamy ogłupiające seriale, młodzież jest karmiona głupkowatymi programami uderzającymi w rodzinę, wartości – akcentuje poseł Maciej Małecki.  

Co więcej w innych państwach europejskich liczba multipleksów jest kilkakrotnie wyższa niż w Polsce, która obecnie posiada zaledwie 3 multipleksy.

W zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej od tygodnia jest już cały kraj. W tej chwili oferta zawiera 19 stacji, natomiast od przyszłego roku, mają to być już 23 stacje. Obecnie w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej jest 99,5 proc. Polaków.

W procesie cyfryzacji Polska na tle krajów Europy nie wypada korzystnie, co więcej jest traktowana marginalnie – dodaje poseł.

– Kolejna niepokojąca sprawa. W zakresie cyfryzacji, w zakresie dostępu do nadawania naziemnego Polska jest traktowana jak kraj trzeciego świata. Według ustaleń z Genewy w naszym kraju może funkcjonować osiem multipleksów. Na tych multipleksach aż 55 programów telewizyjnych mogło być nadawanych drogą naziemną. Tymczasem jesteśmy traktowani gorzej, mamy lekko ponad 20 programów i tylko trzy multipleksy – zwraca uwagę poseł Maciej Małecki.

Tymczasem jak poinformował przewodniczący KRRiT jeszcze w tym roku rozpocznie się cyfryzacja radia. Na początek sygnał cyfrowy dotrze do mieszkańców aglomeracji warszawskiej i katowickiej.

RIRM

drukuj