fot. pixabay.com

Problem z miejscami w przedszkolach

Rodzice mają problem, by znaleźć dla swoich dzieci miejsce w przedszkolu – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Problem wystąpił niemal w połowie z trzydziestu skontrolowanych gmin.

Każda gmina ma obowiązek zapewnić możliwość wychowania przedszkolnego dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat. Najwyższa Izba Kontroli postanowiła sprawdzić, jak wygląda realizacja tego obowiązku w praktyce.

– W niemal połowie skontrolowanych gmin, czyli w 14 na 30 występowały problemy z dostępnością przedszkoli dla dzieci. Prawie 1/3 maluchów do placówek się nie dostała, z czego wszystkie to 3- i 4-latki – mówi rzecznik NIK Ksenia Maćczak.

To właśnie rodzice dzieci trzy i czteroletnich mieli największy problem ze znalezieniem przedszkola. W części gmin nie zaproponowano im innych placówek bądź wskazano takie, które nie były atrakcyjne, ze względu na lokalizację, ale i godziny pracy.

– Zdarzało się, że przedszkole, do którego mogłoby być zapisane dziecko, było oddalone o 22 kilometry od miejsca zamieszkania – podkreśla Ksenia Maćczak.

Tutaj pojawiły się jednak także i pozytywne przykłady. W Krośnie w województwie podkarpackim dyrektorzy placówek osobiście kontaktowali się z rodzicami, aby sprawdzić ich potrzeby i zaproponować najbardziej odpowiednie miejsce. Problem nie dotyczy tylko miejsc w przedszkolach. Wątpliwości w wielu gminach budził sam proces naboru.

– Tylko w pięciu skontrolowanych przez nas gminach prawidłowo przygotowano proces naboru do placówek wychowania przedszkolnego. 11 skontrolowanych przez nas gmin nie wywiązało się z obowiązku ustalenia i podania do publicznej wiadomości warunków naboru i zasad korzystania z placówek, a w 25 nieprawidłowo określono tzw. kryteria samorządowe – dodaje rzecznik NIK.

Te kryteria na przykład w pierwszej kolejności gwarantowały opiekę przedszkolną starszym dzieciom, kosztem trzy i czterolatków. Problemy z rekrutacją znajdują odbicie w opiniach rodziców. Tylko 27 proc. z nich – według szacunków NIK – oceniło rekrutację jako jasną i przejrzystą.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl