fot. wikipedia

Francuska kawaleria pancerna będzie się szkolić w Drawsku 

Pod koniec kwietnia na poligon w Drawsku Pomorskim przyjadą pododdziały francuskiego 12. pułku kirasjerów – powiedział w czwartek rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski. 

Jak podał rzecznik, żołnierze francuskiej kawalerii pancernej, używającej czołgów Leclerc, będą się szkolić z ok. 500 żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Tzw. French Detachment może liczyć do 350 żołnierzy i 70 pojazdów; pozostanie w Polsce do początku czerwca.

Przyjazd francuskich kawalerzystów pancernych to kolejne przedsięwzięcie w ramach planu działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan) przyjętego we wrześniu ub. r. na szczycie NATO w walijskim Newport.

W ramach rotacyjnych ćwiczeń na polskich poligonach przebywają obecnie amerykańskie pododdziały pancerne. Ich poprzednicy z kołowymi transporterami opancerzonymi wrócili ostatnio z Polski i krajów bałtyckich przez Czechy do baz w Niemczech. W planie międzynarodowych ćwiczeń w Polsce na ten rok są również wspólne szkolenia z żołnierzami Bundeswehry.

PAP/RIRM

drukuj