fot. Paweł Palembas

Będzie zimno, wietrznie i pochmurno

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad północno-zachodniej Rosji. Z północy na południe przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze polarnomorskie, tylko na południu kraju zalega cieplejsza masa powietrza. 

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie powoli spadać.

W czwartek na południu Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo wzrastające do dużego, na wschodzie miejscami przelotne opady deszczu. Temp. maks. od 8, 10 st. na północy do ok. 14 st. w centrum i do 20 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na północy okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. W południowej połowie Polski miejscami opady deszczu, początkowo możliwe burze. Temp. min. od 0 st. na północnym wschodzie do ok. 5 st. w centrum i do 8 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz oraz na wybrzeżu początkowo porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W piątek na południu zachmurzenie duże z opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów do 15 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Temp. maks. od 7, 9 st. na krańcach północnych oraz na południu do 12, 13 st. w centrum i na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, z kierunków północnych.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Temp. maks. 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Temp. min. 5 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, zachodni. W piątek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temp. maks. 12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni.

Jak informuje IMGW, Europa południowa, południowo-wschodnia oraz Wyspy Brytyjskie są w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże.

PAP/RIRM

drukuj