Rolnicy spotkają się z prezesem szczecińskiej ANR

Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego spotka się dziś na posiedzeniu roboczym z Jackiem Malickim, p.o. dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych  w  Szczecinie.

Rolnicy już od dłuższego czasu protestują przeciw polityce rządu Donalda Tuska, traktującej sprzedaż ziemi jako sposób na zwiększenie wpływów budżetowych.

Rolnicy z szefem szczecińskiej agencji, będą rozmawiać nt. kryteriów przy przetargach ofertowych, a także współpracy rolników z instytucją.

Natomiast w środę rolnicy udadzą się do Warszawy na spotkanie ze Zbigniewem Abramowiczem, Dyrektorem Departamentu Gospodarki Ziemią MRiRW oraz Leszkiem Świętochowskim, Prezesem ANR.

Edward Kosmal,  przewodniczący NSSZ RI „S” w woj. zachodniopomorskim mówi, że dyskusja będzie poświęcona założeniom do ustawy, umożliwiającej kontrolowanie obrotu i gospodarowanie gruntami rolnymi po 30 kwietnia 2013 r.

Chodzi głównie o zapisy, które zostały uzgodnione 11 stycznia, jak również o ochronę  ziem do 2016 roku. Chcielibyśmy ten okres prewencyjny sprzedaży również przedłużyć na okres 2013-2016 r. – powiedział Edward Kosmal.

Gospodarze skarżą się na coraz to gorszą sytuację w rolnictwie. Wymieniają zniesienie limitów na produkcję mleka, kwot cukrowych; zwracają także uwagę na dopłaty do chmielu, tytoniu i ziemniaków skrobiowych.

– Nie wygląda to najlepiej, dlatego zaistniała sytuacja może spowodować wzrost napięcia. Nie wykluczamy akcji protestacyjnej. Nauczeni doświadczeniem będziemy się starali zapobiegać pewnym rzeczom. Jeżeli chodzi o regulację rynku cukru i wstrzymanie prywatyzacji krajowej spółki  to miliard złotych trafi do Skarbu Państwa z tytułu dywidendy. Uważamy, że sytuacja cukru na rynku już w tym roku będzie poważna – zaznaczył przewodniczący NSSZ RI „S”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl