fot. flickr.com

Lubuskie. Policja przekazała historyczną broń do muzeów

Ponad 40 jednostek broni palnej pochodzącej z czasów I i II wojny światowej przekazała lubuska policja do muzeów w Kostrzynie nad Odrą i Drzonowie. Na wystawy trafiły pistolety i karabiny –  poinformował Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Wśród przekazanej broni są pistolety Walther P38, Luger 1908, Pistolet TT, Browning, VIS, Mauser, Bernardelli i Makarow oraz karabiny Mauser, Mosin, SWT-40 Tokariew, a także karabin czarno prochowy oraz dubeltówka.

Historyczna broń palna zabezpieczona podczas pracy przez lubuskich policjantów mogła trafić do placówek kultury po zakończonych sprawach i ogłoszonych wyrokach sądu. Pistolety i karabiny wzbogacą zbiory Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze/Drzonowie.

Decyzję o przekazaniu broni do muzeów podjęła komisja dokonująca przeklasyfikowania i wybrakowania uzbrojenia, powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosława Janiaka.

„Komisja zadecydowała, iż zabezpieczona przez policjantów broń w postępowaniach przygotowawczych ma wartość historyczną, więc odpowiednim miejscem do jej przechowywania będzie gablota w muzeum. Dzięki temu osoby odwiedzające muzea będą mogły zobaczyć z bliska jak wyglądała broń palna wykorzystywana podczas I i II wojny światowej” – dodał Sławek.

PAP/RIRM

drukuj