Kościół oraz Policja zaapelowały o noszenie odblasków

Rusza akcja informacyjno-edukacyjna „Świeć przykładem”, mająca przypominać pieszym o potrzebie noszenia odblasków. Deklarację ws. współpracy w realizacji akcji podpisały strona kościelna oraz Polska Policja.

W ubiegłym roku w wypadkach z udziałem pieszych zginęło ich 868. Niemal 8 tysięcy osób odniosło poważne obrażenia.

Celem kampanii „Świeć przykładem” jest wskazanie, że wielu tragediom można zapobiec w bardzo prosty sposób – poprzez noszenie odblasków – zwłaszcza w rozpoczynającym się okresie jesienno-zimowym.

Kościół, Polska Rada Ekumeniczna oraz Polska Policja zadeklarowały współpracę właśnie w zakresie wspólnej troski o zwiększanie bezpieczeństwa pieszych.

Ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski wskazuje: ta akcja to wyraz troski o ludzkie życie.

Nadinspektor Jan Lach, zastępca Komendanta Głównego Policji, przypomina, że zwiększanie bezpieczeństwa na drogach leży w interesie każdego z nas.

– Apelujemy tą akcją do użytkowników pieszych. Przypominamy o obowiązku, ale również konieczności noszenia odblasków po zmierzchu. Obowiązek noszenia odblasków po zmierzchu jest oczywiście poza terenem zabudowanym, ale proszę zwrócić uwagę również na to, że w samym terenie zabudowanym jest wiele miejsc niedoświetlonych czy również nieoświetlonych, które sprzyjają tragicznym zdarzeniom właśnie z udziałem pieszych. Po prostu są oni niewidoczni lub zbyt późno są widoczni dla kierujących pojazdami – wskazuje nadinspektor Jan Lach.

W kościołach odczytana zostanie podpisana dziś deklaracja, w której przypomina się o konieczności noszenia odblasków.

Inicjatorzy kampanii apelują o uświadamianie w tym zakresie swoich bliskich i znajomych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl