fot. https://www.facebook.com/MorawieckiPL

We Lwowie z inicjatywy Polski powstało pierwsze miasteczko kontenerowe dla uchodźców

Z inicjatywy Polski powstało pierwsze miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Znajduje się ono we Lwowie. Miasteczko dla potrzebujących otworzył premier RP Mateusz Morawiecki.

Rosja od 55 dni niszczy życie na Ukrainie. Wypala miasta, zostawiając po sobie  tylko zgliszcza. 10 mln osób musiało opuścić swoje domy.

– 2,5 miliona z nich jest w  Polsce, ale nie zapominajmy o tym, że 6 mln osób jest wewnętrznie rozlokowana na Ukrainie – powiedział Mateusz Morawiecki.

I to właśnie z myślą o nich z inicjatywy Polski na Ukrainie powstają miasteczka kontenerowe. Pierwsze z nich we Lwowie otworzył premier Mateusz Morawiecki.

– To jest miasteczko, które ma być używane w krótkim terminie. Warunki życia są tutaj typowo przejściowe dla ludzi, którzy po prostu nie mają się gdzie podziać – zaznaczył szef rządu.

W miasteczkach kontenerowych schronienie otrzymają w szczególności kobiety i dzieci, które uciekają przed rosyjską agresją ze wchodu Ukrainy. Miejsce będzie tam również dla osób starszych i studentów.

– Schronienie otrzymuje 300-350 osób. W samym Lwowie będzie to 5 tys. osób. Nasi specjalni wysłannicy jadą już do Buczy, do miast wokół Kijowa i tam będą stawiali podobne miasteczka – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier RP zwrócił się także do Komisji Europejskiej. Zaapelował, by uruchomiła fundusz solidarnościowy z Ukrainą.

– Żeby pojawiły się nowe pieniądze, żeby nie były one przesuwane z jednej szuflady do drugiej. (…) Nie ma na co czekać – dodał szef rządu.

Autorem pomysłu budowy miasteczek kontenerowych jest Paweł Kukiz. Inicjatywa omawiana była na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl