fot. PAP/Albert Zawada

D. Obajtek powołany do Rady Nadzorczej spółki Energa

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, został powołany do Rady Nadzorczej Energi; będzie pełnił funkcję bez wynagrodzenia – przekazała we wtorek spółka.

Jak poinformowała we wtorkowym komunikacie Energa, „19 kwietnia br. akcjonariusz większościowy Spółki, PKN ORLEN S.A. (…), złożył oświadczenie o powołaniu na podstawie art. 385 § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz § 17 ust. 3 Statutu Spółki z dniem 20 kwietnia 2022 roku do Rady Nadzorczej Spółki VI wspólnej kadencji Pana Daniela Obajtka”.

Wskazano, że Daniel Obajtek „będzie pełnił funkcję w Radzie Nadzorczej spółki bez wynagrodzenia”.

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 r. – przypomniano. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 r., pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa. W latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Jako Prezes Zarządu PKN ORLEN konsekwentnie realizuje działania biznesowe związane z budową multienergetycznego koncernu o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. Realizowane procesy przejęć i inwestycje mają na celu wzmocnienie globalnej pozycji koncernu, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski” – przekazano w komunikacie.

Dodano, że Daniel Obajtek doprowadził do przejęcia kapitałowego Grupy Energa oraz prowadzi proces fuzji z Grupą Lotos i PGNiG.

„Na początku 2021 r. oba procesy weszły w kluczowy etap – przedstawił partnerów do środków zaradczych w ramach fuzji z Lotosem, a także uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie PGNiG” – przypomniano.

Rozpoczął też największą w Europie inwestycję petrochemiczną – budowa nowego kompleksu Olefin w Płocku szacowana jest na ok. 13,5 mld złotych. Stworzył także Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku, jedną z najważniejszych dla przyszłości koncernu inwestycji o wartości ok. 184 mln złotych. Zaangażował koncern także w technologię atomową, która ma się przyczynić do rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR w Polsce – wskazano.

Dodano, że w 2021 r. Daniel Obajtek zrealizował w Grupie Orlen inwestycje rozwojowe o wartości 10 mld złotych. Doprowadził do uruchomienia nowych źródeł finansowania: zielonych euroobligacji i obligacji zrównoważonego rozwoju; Grupa Orlen rozwija również projekt morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Daniel Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy i przewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Pan Daniel Obajtek nie prowadzi w żadnej formie działalności konkurencyjnej w stosunku do Energa SA, nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej, jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej oraz nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej, jako członek jej organu, jak również nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o KRS” – podano w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl