Trzęsienie ziemi w Azji Płd. – co najmniej 29 ofiar

Trzęsienie ziemi, które wystąpiło w poniedziałek w Azji Południowej miało magnitudę 7,6 – poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS. W Afganistanie jest co najmniej 17 ofiar śmiertelnych, a w Pakistanie – co najmniej 12.

Epicentrum znajdowało się ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, a hipocentrum (ognisko wstrząsów) – na głębokości prawie 200 km.

W afgańskiej prowincji Nangarhar zginęło co najmniej 5 ludzi, a ponad 50 odniosło obrażenia. Co najmniej 12 uczennic zginęło w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika. Ponad 30 dziewcząt odniosło obrażenia; zawieziono je do szpitala w Talukanie.

Z północno-wschodniego Pakistanu nadeszły informacje o co najmniej 12 ofiarach śmiertelnych. W prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) zawaliło się wiele domów. Co najmniej 100 ludzi odniosło obrażenia. W Islamabadzie przerwane zostało nadawanie programów telewizyjnych. Premier Nawaz Sharif wezwał służby do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, by przyjść z pomocą poszkodowanym.

W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.

W kwietniu br. trzęsienie ziemi o sile 7,8 z epicentrum w Nepalu spowodowało śmierć ok. 9 tys. ludzi. W październiku 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w północnym Pakistanie zabiło ok. 75 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl