22 zabitych w dwóch zamachach w Bagdadzie

Co najmniej 22 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w dwóch zamachach bombowych przeprowadzonych w czwartek w Bagdadzie. Do ataków doszło na jednej z ulic handlowych oraz w pobliżu wojskowego punktu kontrolnego – poinformowała iracka policja.

Najwięcej ofiar pochłonął wybuch samochodu pułapki na jednej ze stołecznych ulic handlowych we wschodniej części miasta. Zginęło tam co najmniej 15 osób, a ponad 50 odniosło obrażenia – powiedział agencji Reutera przedstawiciel sił bezpieczeństwa.

Z kolei zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w samochodzie w okolicach posterunku wojskowego na północnych przedmieściach Bagdadu. Zginęło tam siedmiu żołnierzy a 20 zostało rannych – podało źródło policyjne.

Zamachy przeprowadzono w czasie, gdy wojska irackie próbują odbić z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) Faludżę, która uchodzi za bastion dżihadystów położony na zachód od Bagdadu. Ofensywa irackiej armii wspieranej przez amerykańskie lotnictwo i sojusz prorządowych sił szyickich rozpoczęła się 23 maja i ma na celu odcięcie znajdujących się w mieście sił ISIS od dostaw amunicji i zaopatrzenia z północy.

PAP/RIRM

drukuj