fot. twitter.com

ONZ: Prawie 3.500 cywilów zginęło w ubiegłym roku w Afganistanie

Prawie 3500 cywilów zginęło i 7 tys. zostało rannych w ubiegłym roku w Afganistanie – poinformowała misja ONZ pierwszego dnia porozumienia dotyczącego zmniejszenia przemocy w kraju między siłami rządowymi, międzynarodowymi i talibami.

Według misji ONZ w 2019 roku w Afganistanie zginęło 3.404 cywilów, a 6.989 zostało rannych. Nawet jeśli ogólna liczba ofiar spadła o 5 procent w porównaniu z 2018 r., to szósty rok z rzędu przekroczyła próg 10 tys. osób – przypomina misja.

„Prawie wszyscy cywile w Afganistanie zostali osobiście dotknięci w taki czy inny sposób trwającą przemocą” – powiedział Specjalny Przedstawiciel Misji ONZ w Kabulu Tadamichi Yamamoto.

„Konieczne jest, aby wszystkie strony skorzystały z okazji, aby powstrzymać walkę. Należy chronić życie ludzkie i trwają wysiłki na rzecz pokoju” – kontynuował.

Pięcioprocentowy spadek liczby ofiar jest spowodowany spadkiem aktywności lokalnych oddziałów tzw. Państwa Islamskiego (IS) we wschodnim Afganistanie, gdzie organizacja ta została w dużej mierze zniszczona w ubiegłym roku.

Siedmiodniowe porozumienie dotyczące zmniejszenia przemocy w Afganistanie między afgańskimi siłami rządowymi, siłami międzynarodowymi a talibami zaczęło obowiązywać o północy z piątku na sobotę.

Porozumienie zostało uzgodnione podczas negocjacji między przedstawicielami USA i talibów, które rozpoczęły się w Katarze w 2018 roku i może doprowadzić do wycofania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl