Polska niestałym członkiem RB ONZ? Dziś decyzja

Dziś rozstrzygnie się kwestia niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Wybory odbędą się w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Głosowaniu będzie przyglądał się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Polska to jedyny kandydat z grupy państw Europy Wschodniej, któremu przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie. W ubiegłym roku z ubiegania się o członkostwo zrezygnowała Bułgaria.

Warunkiem zdobycia niestałego miejsca jest uzyskanie 2/3 głosów państw obecnych i głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Prof. Mieczysław Ryba, politolog, podkreśla, że niestałe członkostwo Polski w RB ONZ daje korzyści wizerunkowe. W jego ocenie byłoby to dla nas istotne ze względu na ataki, jakie przypuszcza na Polskę m.in. Komisja Europejska.

– Byłby to prestiżowy sukces, o który warto walczyć. Jest się wówczas w pełnym obiegu międzynarodowym. Na forum ONZ można reprezentować interesy krajów drobniejszych, środkowoeuropejskich. Rośnie prestiż wśród krajów środkowoeuropejskich. To można dyskontować w innych działaniach politycznych. Wizerunkowe sprawy są w tej chwili dla Polski o tyle istotne, że Polskę, a szczególnie polski rząd, bardzo mocno się atakuje na arenie międzynarodowej. Czyni to zwłaszcza Komisja Europejska, w ogromnej mierze inspirowana politykami francuskimi, niemieckimi czy holenderskimi – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Decyzję o ubieganiu się o status niestałego członka w RB ONZ Polska podjęła w 2009 r. Ostatnie niestałe członkostwo Polski w Radzie przypadło na lata 1996-97.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl