fot. PAP/EPA

Stambuł: rozpoczyna się szczyt humanitarny ONZ

W Stambule rozpoczyna się dziś dwudniowy Światowy Szczyt Humanitarny ONZ. Szefowie państw i rządów ze 125 krajów przybywający na spotkanie mają wypracować globalną reformę pomocy humanitarnej. W szczycie weźmie udział także premier Beata Szydło.

W trakcie spotkania mają zostać podjęte rozwiązania systemowe i polityczne dotyczące współpracy w zakresie pomocy poszkodowanym w klęskach żywiołowych i kataklizmach wojennych. Chodzi przede wszystkim o obozy dla uchodźców.

Na szczycie pojawić się mają również przedstawiciele organizacji obywatelskich i ekonomicznych.

Jak zapowiedziała minister Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premiera, aktywnym uczestnikiem szczytu będzie również Polska.

– Pani premier Beata Szydło niejednokrotnie w ramach spotkań państw Unii Europejskiej deklarowała, że jesteśmy gotowi nieść pomoc humanitarną uchodźcom. Tak było na spotkaniu dwustronnym z panią Angelą Merkel, ale także było tak na spotkaniu w Londynie, gdzie Polska zobowiązała się do tego, że włoży swój wkład finansowy w pomoc humanitarną tam, gdzie powstaje problem uchodźców. Zobaczymy, jak to się potoczy –  powiedziała Elżbieta Witek.

Swój udział w szczycie zapowiedziała także Stolica Apostolska. Reprezentować ją będzie watykański sekretarz stanu ks. kard. Pietro Parolin.

Papież Franciszek podczas wczorajszej modlitwy Anioł Pański prosił o modlitwę w intencji uczestników obrad.

– Obejmijmy naszymi modlitwami uczestników tego spotkania, aby w pełni zaangażowali się w realizację podstawowego tematu humanitarnego, jakim jest ochrona każdego życia; aby nikt nie był wykluczony – w szczególności niewinni i najbardziej bezbronni – apelował papież Franciszek.

Dokument, który zostanie ogłoszony po zakończeniu Szczytu ma zawierać zobowiązanie uczestników spotkania do bardziej intensywnej i zorganizowanej pomocy.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj