Katowice: Szczyt klimatyczny ONZ COP24

W Katowicach rozpoczyna się dwutygodniowy szczyt klimatyczny ONZ COP24. W wydarzeniu wezmą udział prezydenci oraz szefowie rządów wielu państw z całego świata. Podczas szczytu zostaną przyjęte zalecenia, które mają pomóc w realizacji porozumienia paryskiego. Jest to pierwsza globalna umowa na rzecz klimatu.

W Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP24.

– Drodzy koledzy i koleżanki, w ciągu najbliższych dwóch tygodni wszyscy będziemy musieli wykazać się kreatywnością i elastycznością, aby mądrze wykorzystać dostępny czas i osiągnąć wyniki, do których wszyscy dążymy – mówił Michał Kurtyka wiceminister środowiska, przewodniczący szczytu klimatycznego COP24.

A jak mówi prezydent Andrzej Duda, cele są dwa.

– Cele są dwa. Doprowadzić do przyjęcia pakietu decyzji, które będą oznaczały wdrożenie porozumienia paryskiego z 2015 r. Po drugie chcemy to zrealizować w na zasadzie dialogu Talanoa, co również jest kwestią bardzo istotną – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

To właśnie prezydent Duda oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uroczyście otworzą szczyt klimatyczny w Katowicach. Porozumienie paryskie zakłada zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza, czyli powyżej średniej temperatury sprzed rewolucji przemysłowej.

– Same Katowice i region Górnego Śląska jest takim symbolicznym regionem, pokazującym przejście i transformację, jaką Polska przeszła od czasu lat 80-tych XX wieku. Od takiego wielkiego przemysłu, zanieczyszczenia powietrza, smogu, wielkiej emisji CO2 do regionu, który jest regionem zielonym – wyjaśnił Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Co ważne, według deklaracji redukcja emisji CO2 to nie jedyny sposób na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Porozumienie mówi także o pochłanianiu dwutlenku węgla.

– Wykorzystanie naturalnych pochłaniaczy takich jak lasy, które nie tylko pochłaniają CO2, ale także sprzyjają wzrostowi bioróżnorodności – zaznaczył Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

To nie tylko skuteczne, ale także opłacalne.

– 42 mln ton rocznego pochłaniania. Trzeba się za to wziąć. Teraz jedna tona emisji wynosi 25 euro. Lasy proponują 20 euro. W tym zarabiają 17,5 – poinformował prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Porozumienie paryskie to pierwsza w pełni globalna umowa na rzecz klimatu. Dziś zostanie przedstawiona deklaracja w sprawie sprawiedliwej transformacji. Chodzi o solidarność wszystkich państw świata, by ochronić klimat, ale jednocześnie utrzymać rozwój gospodarczy i miejsca pracy. W wydarzeniu weźmie udział trzydzieści tysięcy delegatów z całego świata, w tym prezydenci i premierzy kilkudziesięciu państw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl