fot. PAP/EPA

Rośnie liczba ofiar lawin błotnych w Kalifornii

Rośnie liczba ofiar lawin błotnych w Kalifornii. Żywioł, który w tamtym tygodniu nawiedził zachodni stan USA, pochłonął do tej pory 20 istnień. Nadal poszukiwane są cztery osoby.  

Lawiny zeszły w górzystym obszarze południowej Kalifornii w ubiegłym tygodniu. Wcześniej tereny te zostały spustoszone przez pożary, co ułatwiło zejście lawin.

– Myślę, że wielu ludzi czuje się zaniepokojonych tym, co wydarzyło się w Montecito. Ale jednocześnie widzą, że to, co wydarzyło się po kolejnych deszczach, bardzo łatwo może przydarzyć się nam, ponieważ wszyscy jesteśmy częścią tego samego działu wodnego, a pożary ciągną się wzdłuż tej drogi – mówi Fred Shaw, burmistrz Carpinteria.

Masy błota osiągały miejscami grubość 1,5 m. Po drodze wyrywały domy z fundamentów i zabierały ze sobą. Uszkodziły także drogi dojazdowe do wielu miejscowości.

– Wszyscy byliśmy w szoku przez cały tydzień. Wszyscy staramy się odzyskać odrobinę normalności. Ale potrzebujemy także czasu na opłakiwanie ofiar – zaznacza Dan Williams, inspektor hrabstwa Santa Barbara.

Do ratowania ludzi użyto helikopterów. Ewakuowano około 7 tys. mieszkańców. Od początku ubiegłego tygodnia zginęło 20 osób, a 4 są nadal poszukiwane.

TV Trwam News/RIRM

drukuj