Biały Dom: podróż Obamy do Azji odwołana

W związku z paraliżem rządu federalnego prezydent Barack Obama odwołał planowaną na przyszły tydzień podróż do Azji, gdzie miał m.in. wziąć udział w szczycie państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) – poinformował w czwartek Biały Dom.

Komunikat głosi, że decyzję podjęto ze względu na możliwe problemy ze zorganizowaniem podróży w związku z kryzysem budżetowym i determinacją prezydenta, by naciskać na jak najszybsze rozwiązanie patowej sytuacji w kraju. Podróż obejmowała pierwotnie cztery kraje: Indonezję, Brunei, Malezję i Filipiny; Obama miał wylecieć w sobotę wieczorem.

Szczyt APEC rozpoczyna się w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Bali; dwa dni później w Brunei rusza szczyt państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), łączącego USA i ich sojuszników w regionie. O swojej nieobecności Obama poinformował telefonicznie prezydenta Indonezji i sułtana Brunei – podał Biały Dom. O skróceniu podróży z powodu wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i odwołaniu wizyty w Malezji i na Filipinach Biały Dom powiadomił już w środę.

We wszystkich czterech krajach prezydenta ma reprezentować sekretarz stanu John Kerry. Obecny paraliż rządu USA jest spowodowany nieuchwaleniem przez Kongres ustawy budżetowej. Amerykański prezydent już wcześniej dwukrotnie odwoływał wizyty w Azji w 2010 roku – raz musiał zostać w Waszyngtonie z powodu głosowania nad ustawą o opiece zdrowotnej, a drugi raz przyczyną był wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl