Powstaje mur na granicy Turcji z Syrią

Turcja buduje dwumetrowej wysokości mur wzdłuż granicy z Syrią, aby zahamować przemyt i falę uchodźców z ogarniętego wojną domową kraju – poinformowały w poniedziałek władze w Ankarze. Prace przy fundamentach muru rozpoczęto w miejscowości Nusaybin.

„Do tej pory nie mieliśmy w Nusaybin problemów z bezpieczeństwem, lecz teren jest wyjątkowo łatwy do nielegalnego przejścia oraz do przemytu. Tam właściwie prawie nie ma zabezpieczonej granicy” – powiedział przedstawiciel rządu w Ankarze.

Mur obejmie tylko wycinek 900-kilometrowej granicy turecko-syryjskiej. Turcja obawia się rozlania się na swe terytorium przemocy z Syrii. W Turcji znalazło dotąd schronienie pół miliona z dwóch milionów syryjskich uchodźców, którzy uciekli za granicę przed wojną domową. Ankara, która była kiedyś sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, jest obecnie jednym z najostrzejszych krytyków reżimu w Damaszku.

Władze tureckie opowiedziały się za interwencją zbrojną USA po użyciu broni chemicznej w Syrii, a nawet sygnalizowały, że uważają planowany przez USA atak za zbyt ograniczony, jeśli chodzi o skalę i cele. Turcja jest ważnym kanałem pomocy humanitarnej dla Syrii i – według mediów – umożliwia przerzucanie zaopatrzenia dla rebeliantów walczących z wojskami Asada.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Syrią, rząd Turcji wysłał tam we wrześniu dodatkowe oddziały wojskowe.

 

PAP

drukuj