fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Sejm, m.in. o projekcie obywatelskim ws. podatku PIT

Posłowie zajmą się dziś obywatelskim projektem zwiększającym procentowy udział jednostek we wpływach z PIT. Od trzech lat nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zalegała w sejmowej zamrażarce.

Projekt zakłada, m.in. zwiększenie gminom udziału w podatku od osób fizycznych z 39 proc. do 48 proc., powiatom – z 10 proc. do 13 proc., a województwom – z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Samorządowcy mają nadzieję, że pierwsze czytanie projektu będzie początkiem dyskusji z nowym rządem o reformie finansów samorządu terytorialnego.

Poseł Jerzy Żyżyński, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów, mówi, że równowaga finansowa samorządów terytorialnych jest zaburzona i wymaga naprawy.

– Jest problem z tzw. janosikowym. Próbuje się tę kwestię niedoboru środków w niektórych jednostkach samorządowych regulować przez przepływ od tych, którzy mają więcej, do tych, którzy mają mniej. Jak się okazuje, ci bogatsi też potrzebują i ten cały system był wadliwy. Zawierał podział w oparciu o wcześniejsze dochody i cały szereg problemów z tym wiązał. To jest próba naprawienia tego w ten sposób, że więcej oddamy z podatku PIT na rzecz samorządów. To jest też pewien problem, bo znowu dla ogólnego budżetu państwa może zabraknąć środków. Stąd jest próba sprowadzenia dodatkowych obciążeń, ale już nie dla ludzi, tylko w postaci podatku bankowego, podatku od hipermarketów, które ukrywają swoje dochody – podkreśla Jerzy Żyżyński.

Projekt ustawy trafił do Sejmu we wrześniu 2012 r. Wnieśli go samorządowcy, którzy zorganizowali wówczas warszawski marsz przeciw polityce zaburzania równowagi finansowej gmin, powiatów i województw. Pod projektem zebrano ponad 200 tys. głosów poparcia.

RIRM

drukuj