fot. Centrum Informacyjne Sejmu

CIS: I posiedzenie Sejmu otworzy marszałek senior, prezydent wygłosi orędzie

I posiedzenie Sejmu IX kadencji otworzy we wtorek w południe marszałek senior Antoni Macierewicz, prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, a zgodnie z konstytucją premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu – przypomniał w poniedziałek dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

Jak podkreślił dyrektor CIS w przesłanym komunikacie, pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji to zawsze szczególne i bardzo uroczyste wydarzenie dla parlamentu.

„Nie inaczej będzie 12 listopada, gdy rozpocznie się IX kadencja Izby. We wtorek na Wiejskiej spodziewane są setki gości, w tym rodziny posłów, przedstawiciele duchowieństwa, członkowie korpusu dyplomatycznego, reprezentanci Wojska Polskiego, a także szefowie najważniejszych centralnych urzędów państwowych. W Sejmie pojawi się też najpewniej rekordowa liczba dziennikarzy relacjonujących wydarzenie” – zapowiada Andrzej Grzegrzółka.

Poinformował, że we wtorek, o godz. 11 do Sejmu przybędzie marszałek-senior Antoni Macierewicz, który złoży kwiaty przed tablicami ku pamięci prezydenta Lech Kaczyńskiego, św. Jana Pawła II, śp. marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów – ofiar II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

O godz. 11.45 do Sejmu przybędzie prezydent Andrzej Duda, który również złoży kwiaty przed tablicami.

O godz. 12.00 marszałek senior Antoni Macierewicz otworzy I posiedzenie Sejmu IX kadencji. Odegrany zostanie hymn państwowy, następnie marszałek-senior poprosi prezydenta o wygłoszenie orędzia.

Po wysłuchaniu głowy państwa posłowie złożą ślubowanie, następnie odbędzie się wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu. Zgodnie z konstytucją, premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję Rady Ministrów.

W Sejmie IX kadencji 176 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych bądź wróci do nich po przerwie. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądą 132 kobiety i 328 mężczyzn. Panie stanowić będą blisko 29 proc. składu Izby. Ich liczba w ławach poselskich rośnie z wyborów na wybory.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl