Sejm: zmiana uchwały upamiętnienia wydarzeń stanu wojennego

Sejmowa komisja kultury zamieniła projekt uchwały Platformy Obywatelskiej ws. upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego na projekt posłów Kukiz’15. Teraz tekst będzie przedmiotem drugiego czytania projektu uchwały na forum Sejmu.

Posłowie na początku posiedzenia komisji kultury zapoznali się z tekstem uchwały przygotowanym przez posła Antoniego Mężydło z Platformy. Klub PO przypominał, że 13 grudnia 1981 r. aresztowano i internowano tysiące działaczy „Solidarności” z jej przywódcą Lechem Wałęsą.

Poseł Józef Brynkus poddał jednak krytyce projekt PO. Podkreślił, że rozmywa on odpowiedzialność i przedstawił tekst przygotowany przez własny klub.

Uważam, że taka uchwała w tym kształcie jest pluciem w twarz ofiarom stanu wojennego. Dziś mamy znacznie większą wiedzę o okolicznościach zamachu Jaruzelskiego i tę wiedzę powinniśmy wykorzystać do oceny tego stanu. TW „Bolek”, jako osoba szczególnie eksponowana, a gdzie są zabici górnicy? Owszem są, ale on jest przede wszystkim – zaznaczył Józef Brynkus.

W swojej uchwale politycy Kukiz15 podkreślili, że „35 lat temu komunistyczna władza przeprowadziła zamach stanu, niezgodny nawet z zasadami prawa w PRL. W ten sposób grupa służalców obcego mocarstwa postanowiła zdeptać idee wolności obywatelskich i suwerenności narodu wznieconą pamiętnym bierzmowaniem dziejów – wezwaniem o zmianę oblicza polskiej ziemi przez św. Jana Pawła II, a niesioną przez masowy ruch społeczny +Solidarności+” – głosi tekst uchwały.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl