fot. flickr.com

Wkrótce Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o repatriacji

Jak dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja zmiany w ustawie o repatriacji będą w głównej mierze dotyczyć zwiększenia kwoty pomocy finansowej dla osób, które przyjechały do Polski, ale nie posiadają rodziny.

Obowiązująca od 1 maja bieżącego roku ustawa o repatriacji stwarza lepsze warunki do powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR m.in. do Azerbejdżanu, Kazachstanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP podkreśliła, że po raz pierwszy państwo polskie bierze odpowiedzialność za swoich rodaków, którzy chcą wrócić do Ojczyzny. Poinformowała także o dotychczasowych efektach nowej ustawy.

Kończymy w tej chwili rozdysponowywanie tych wszystkich osób, które przyjechały w tamtym roku, to są początki. W tej chwili dopiero pewne sprawy są przygotowywane administracyjnie do tych zmian, które są przecież dosyć duże. Myślę, że tę grupę (z zeszłego roku – przyp. red.), to już jest kwestia dnia jak ona zostanie rozdysponowana, i wówczas będziemy przede wszystkim wyłaniać nowe podmioty, które chciałyby prowadzić takie ośrodki i będziemy prowadzić nabór. Wiem, że (na powrót – przyp. red.) czeka bardzo duża ilość Polaków. W najbliższym czasie Sejm będzie przyjmował poprawki do tej ustawy, ponieważ jeszcze stwierdziliśmy, że trzeba ją uzupełnić. To będą oczywiście zmiany na korzyść repatriantów – akcentowała Aleksandra Ślusarek.

Rząd szacuje, że w najbliższych latach do Polski przybędzie ponad 10 tys. naszych rodaków. Dzięki uchwalonym w kwietniu przepisom państwo zapewni im pomoc w początkowym okresie pobytu.

Zgodnie z ustawą gmina, która chce przyjąć repatriantów, musi im zapewnić mieszkanie, na co najmniej dwa lata. Mogą oni również korzystać z preferencyjnych kredytów, które pozwalają na usamodzielnienie się.

RIRM

drukuj